İnternet Ping Nedir? 

Ping olarak da bilinen İnternet Yanıtlama Hızı (Ping), İnternet yanıt hızının bir ölçüsüdür .. Birim, ms cinsinden 1/1000 saniyedir.

Gerçek zamanlı çevrimiçi oyun örneğinde, ping 10ms ise, çevrimiçi oyun sunucusu ile bilgisayarım arasındaki internet yanıt hızı 10ms’dir, bu da 10/1000 saniyelik 0.01 saniyelik yanıt süresi anlamına gelir.

Başka bir deyişle, çevrimiçi bir oyunda hareket etmesi için bir karakter sipariş ettiğimde 0.01 saniye içinde hareket etmeye başlar.

İnternet ping’i nasıl ölçülür- +
1. Çalıştır penceresini Windows tuşu + R ile açın. (Veya sol alt pencere düğmesine basın ve ‘Çalıştır’ı arayın ve açın.)

Windows tuşu + R

2. ‘cmd’ yazın ve ‘Komut İstemi’ni çalıştırmak için Tamam’a basın.

 

 

İlk önce, bilgisayarınızın bağlı olduğu İnternet’in DNS adresini bulmanız gerekir. Temel olarak, internet yanıtının cevap hızı, bağlı DNS adresinin cevap hızına dayanmaktadır.

İnternet bağlantı bilgilerini görüntülemek için aşağıdakileri cmd cinsinden girin ve enter tuşuna basın.

 

ipconfig -all

‘Ethernet Bağdaştırıcısı [Bağlayıcı Adı]’ altında ‘DNS Sunucusu’nu bulun. [Bağlayıcı Adı], bilgisayardan bilgisayara farklılık gösterebilir. Benim durumumda, ‘Ethernet Adaptör Ethernet’ olarak etiketlenmiş ve DNS sunucusu, yönlendiricinin bir bilgisayar internet hattına sahip olduğu için yönlendirici ağ geçidi olan ‘192.168.1.1’ olarak listelenmiştir.

Bir sonraki adıma geçin. Cmd’ye, aşağıdakileri yeni komut olarak yazın ve Enter tuşuna basın.

ping [DNS sunucusu]