Modem hız testi ölçmek yani internetinizin hızını test etmek için internet hız testini kullanabilirsiniz. İnternet hız testi nedir? İnternet hız testi, internetinizin hızını ölçmeye yarayan bir test sistemidir. İnternet hız testi ile internetin ne kadar hızlı ya da yavaş olduğunu test edebilirsiniz. Günümüzde internet hızı ölçen kişilerin aklında hız testinin nasıl çalıştığını merak etmektedir. Hız testi merkez sunuculardan bir dosya indirmektir. Yaptığımız hız testi cihazı dosyanın ne kadar hızlı indirildiğini tespit eder ve tespit ettiği hızı hesaplamaktadır. Ve hesapladığı hızı size göstermektedir. İnternet hız testi, günümüzde en çok ilgi görülen bir sistem haline gelmiştir.

Yaptığımız modem hız testi cihazı dosyanın ne kadar hızlı indirildiğini tespit eder ve tespit ettiği hızı hesaplamaktadır. Ve hesapladığı hızı size göstermektedir. Bu sistem ile internet hızının ne kadar hızlı olduğunu ve Ping’ inizin ne kadar yüksek ya da düşük olduğunu öğrenebiliriz.

Bu hız testi yapmadan önce testin doğru çıkması için yapılması gereken bazı unsurlar vardır. İnternet hız testi yaparken doğru sonuç alınabilmesi için aşağıdaki adımları izleyiniz:

  • Bilgisayarınızda çalışan indirme yapabilecek ve bildirim gelebilecek olan tüm uygulamaları kapatınız ve çevrimdışı durumuna getiriniz.
  • İnternetiniz kablosuz bağlantınız (WI-FI) kapatınız. Bilgisayarınızı Ethernet kablo ile modeme bağlayınız.
  • İnternet hız testi internet sekmesi hariç diğer tüm sekmeleri kapatınız.
  • Tüm adımları gerçekleştirdikten sonra internet hız testini yapabilirsiniz.

Aşamaları uyguladıktan sonra internet hızını test ederek maximum internet hızınızı ölçebilirsiniz. Peki, hız testinin gösterdiği özellikler nelerdir ve ne anlama gelmektedir?

Upload: kendi bilgisayarınızda verileri başka bir bilgisayara internet üzerinden yüklemektir.

Download: Türkçe karşılığı “indirmek” anlama gelmektedir. Download internet hız testindeki özelliği merkez sunucudan dosyayı indirir ve indirme hızını göstermektedir.

Ping: Bilgisayarınız ile merkez sunucu arasındaki veri paketin iletilmesinden geçen süreye denir. İnternet hız testinden ping süresini hesaplayabilirsiniz. Ping süreniz yüksek çıkarsa bağlantı yöntemini değiştirebilirsiniz.

Örneğin; 1 Mbps = 128 KB, 2 Mbps = 256 KB vb.)

İnternet hız testi, web tasarımı, güvenlik sistemleri ve bilişim sistemleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.