İnternet hızım kaç ; İnternet hızım kaç diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu siteden internet hızınızı internet hız testi ile ölçebilirsiniz. İnternet hız testi nedir? İnternet hızını ölçmek için yapılan teste internet hızı testi denir. İnternet hız testi, günümüzde kullanılan en popüler ve en çok kullanılan sistemdir. Bu testi neredeyse interneti olan herkes bu testi yapmaktadır. İnternet hız testi sizlere Download, Upload ve Ping Süresi hızlarını ölçebilirsiniz. Yaptığımız hız testi cihazı dosyanın ne kadar hızlı indirildiğini tespit eder ve tespit ettiği hızı hesaplamaktadır. Ve hesapladığı hızı size göstermektedir. İnternet hız testi, günümüzde en çok ilgi görülen bir sistem haline gelmiştir.

Internet hız testi yaparken doğru sonuç alınabilmesi için aşağıdaki adımları izleyiniz:

  • İnternetiniz kablosuz bağlantınız (WI-FI) kapatınız. Bilgisayarınızı Ethernet kablo ile modeme bağlayınız.
  • Bilgisayarınızda çalışan indirme yapabilecek ve bildirim gelebilecek olan tüm uygulamaları kapatınız ve çevrimdışı durumuna getiriniz.
  • İnternet hız testi internet sekmesi hariç diğer tüm sekmeleri kapatınız.
  • Tüm adımları gerçekleştirdikten sonra internet hız testini yapabilirsiniz.

Aşamaları uyguladıktan sonra internet hızını test ederek maximum internet hızınızı ölçebilirsiniz. Eğer İnternet hızı ile bir sorun yaşıyorsanız kullandığınız internet hizmetlerin müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Peki, hız testinin gösterdiği özellikler nelerdir ve ne anlama gelmektedir?

Download: Türkçe karşılığı “indirmek” anlama gelmektedir. Download internet hız testindeki özelliği merkez sunucudan dosyayı indirir ve indirme hızını göstermektedir.

Upload: Kendi bilgisayarınızda verileri başka bir bilgisayara internet üzerinden yüklemektir.  İnternet hız testinden upload hızınızı ölçebilirsiniz.

MBPS: Mbps, hız testinde hız süresini anlayabilmemiz için kullanılan hız ölçüm birimidir. MBPS (Megabits per Second), saniye başına aktarılan veri sayısının Megabit (MB) ifadesidir. Saniye başına 125 KB veri aktarımına 1 Mbps olmaktadır.

Ping: Bilgisayarınız ile merkez sunucu arasındaki veri paketin iletilmesinden geçen süreye denir. İnternet hız testinden ping süresini hesaplayabilirsiniz. Ping süreniz yüksek çıkarsa bağlantı yöntemini değiştirebilirsiniz. Örneğin, WI-FI kullanıyorsanız ve pinginiz yüksek çıkarsa bilgisayarınızı direk modeme bağlayabilirsiniz.

İnternet hız testi, web tasarımı, güvenlik sistemleri ve bilişim sistemleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.